Για το διαγωνισμό...

25ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός ΠληροφορικήςΟ Πανελλήνιος (Μαθητικός) Διαγωνισμός Πληροφορικής (ΠΔΠ) αφορά στους μαθητές ημερήσιων και εσπερινών Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων (ΓΕ.Λ.) και ΕΠΑγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). O ΠΔΠ διοργανώνεται από την Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΕΠΥ), τελεί υπό την αιγίδα του ΥΠΕΠΘ και αποτελεί το Εθνικό σκέλος της Διεθνούς Ολυμπιάδας Πληροφορικής που διεξάγεται κατ’ έτος υπό την αιγίδα της UNESCO. Η διεξαγωγή του γίνεται με τη συνεργασία τμημάτων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Αποσκοπεί κυρίως στην καλλιέργεια της Πληροφορικής παιδείας των μαθητών. Επιπλέον, στην:

Οι μαθητές που διακρίνονται, εκτός από κάποια μικρά δώρα που λαμβάνουν, αν λάβουν και διεθνή διάκριση εισάγονται χωρίς εξετάσεις στη σχολή της επιλογής τους (2ο, 4ο και 5ο πεδίο). Επίσης βραβεύονται από την πολιτεία σε τελετή με μεγάλη δημοσιότητα όπως και το σχολείο από το οποίο προέρχονται.

Ο σκοπός όμως του Διαγωνισμού δεν είναι μόνο η προσέλκυση ταλαντούχων μαθητών αλλά, όσο το δυνατόν περισσότερων μαθητών στην Πληροφορική και στις συνδεδεμένες με αυτήν, τεχνολογίες. Ο ρόλος των καθηγητών Πληροφορικής είναι καταλυτικός. Μια μόνο κουβέντα αρκεί για να παρακινηθούν οι μαθητές να επισκεφτούν τουλάχιστον το site του ΠΔΠ.

Περισσότερες πληροφορίες για τον κανονισμό του διαγωνισμού, τα βραβεία, τους μεταγλωττιστές και τα θέματα υπάρχουν στο δικτυακό τόπο του διαγωνισμού.

URL: http://www.pdp.gr

Hellenic Computing Olympiad  Το επίσημο forum του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής  Θέματα εθνικών & διεθνών Διαγωνισμών Πληροφορικής

Οδηγίες και παρατηρήσεις

Θέματα διαγωνισμού και λύσεις