Διάφορα άλλα συνέδρια

CSCL Practices 2009Η Διεθνής Επιστημονική Ένωση «International Society of the Learning Sciences» οργανώνει με τη συνεργασία του Πανεπιστημίου Αιγαίου το 8ο Διεθνές Συνέδριο «Computer Supported Collaborative Learning 2009: CSCL Practices» (CSCL2009), στη Ρόδο, από 8 έως 13 Ιουνίου 2009.

Το θέμα του συνεδρίου CSCL Practices (Πρακτικές συνεργατικής μάθησης υποστηριζόμενες από τεχνολογίες ΤΠΕ) δίνει έμφαση σε πρακτικές που έχουν αναπτυχθεί με φυσικό τρόπο ή έχουν σχεδιαστεί, στις περιοχές:

α) Μάθηση σε τυπικές εκπαιδευτικές δομές: προσχολική εκπαίδευση, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση (γενικής αλλά και ειδικής αγωγής), τριτοβάθμια πανεπιστημιακή εκπαίδευση, εκπαίδευση και επιμόρφωση ενηλίκων.

β) Μάθηση σε χώρους εργασίας π.χ. επαγγελματική κατάρτιση σε εταιρείες.

γ) Μάθηση στην καθημερινή ζωή: άτυπη μάθηση σε μικρά παιδιά, εφήβους ή ενηλίκους κατά τη διάρκεια δραστηριοτήτων που εμπλέκουν τη χρήση συσκευών ασύρματης τεχνολογίας, είτε στην καθημερινή τους ζωή, είτε στα πλαίσια ειδικών δραστηριοτήτων, επιστημονικών ή μη.

Οι σύνεδροι, θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε έναν ενδιαφέροντα συνδυασμό ποικίλων συνεδριών: συνεδρίες με πλήρεις ή/και σύντομες εισηγήσεις, διαδραστικές συνεδρίες, συνεδρίες «πυροδότησης», συμπόσια, στρογγυλά τραπέζια, mini σεμινάρια και tutorials, workshops, εκπαιδευτικά showcases, επιδείξεις-εκθέσεις, posters, workshops νέων ερευνητών, workshops υποψηφίων διδακτόρων.

Για περισσότερες λεπτομέρειες:

URL: http://www.isls.org/CSCL2009

Web Science Conference 2009: Society On-Line

Web Science Conference 2009: Society On-LineTo συνέδριο Web Science Conference 2009: Society On-Line θα διεξαχθεί από 18 έως 20 Μαρτίου 2009, στο Θέατρον του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού, Πειραιώς 254, Ταύρος.

Βασικοί ομιλητές του συνεδρίου είναι ο εφευρέτης του Web Tim Berners-Lee και ο Ιωσήφ Σηφάκης, ο πρώτος Έλληνας που του απονεμήθηκε το βραβείο Turing (2007), πλαισιωμένοι από σημαντικούς κοινωνικούς, πολιτικούς και τεχνολόγους επιστήμονες οι οποίοι μελετούν το Διαδίκτυο στις διαφορετικές εκφάνσεις του.

Μερικά από τα ερωτήματα που θα συζητηθούν αφορούν το πώς και πόσο αλλάζει το Διαδίκτυο την ζωή μας; Μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα ως εργαλείο διασκέδασης, επικοινωνίας, συναλλαγής, αναπαράστασης και αναζήτησης της γνώσης; Τι ζητάμε, εν τέλει, από το Web; Με ποιους τρόπους μπορούμε να το επιτύχουμε; Μπορεί να συνεισφέρει στη βελτίωση της ζωής στον υποανάπτυκτο ή περιθωριοποιημένο κόσμο;

URL: http://www.websci09.org