Πρόγραμμα «Άνοιξη της Ευρώπης 2009»

Άνοιξη της Ευρώπης 2009Για έβδομη συνεχόμενη χρονιά, η χώρα μας συμμετέχει στο πρόγραμμα «Άνοιξη της Ευρώπης», μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του Ευρωπαϊκού Σχολικού Δικτύου, στόχος του οποίου είναι να οδηγήσει τους νέους σε μια ανοιχτή συζήτηση για το μέλλον της Ευρώπης. Η «Άνοιξη της Ευρώπης», η επιτυχία της οποίας στον ελληνικό εκπαιδευτικό χώρο πιστοποιείται τόσο από τον μεγάλο αριθμό συμμετοχών όσο και από τις πρωτιές σε διαγωνισμούς, είναι πλέον μία πλήρως ενσωματωμένη εκδήλωση στο Ευρωπαϊκό σχολικό ημερολόγιο.

Το 2009 έχει χαρακτηρισθεί ως «Ευρωπαϊκό Έτος Δημιουργικότητας και Καινοτομίας» (European Year of Creativity and Innovation). Το σύνθημα που επιλέχθηκε από το πρόγραμμα για φέτος είναι: “Ideas move Europe” – “Οι ιδέες κινούν την Ευρώπη”, προκειμένου να τονιστεί η αξία της δημιουργικής σκέψης για το μέλλον της Ευρώπης και ο σημαντικός ρόλος που μπορούν να διαδραματίσουν οι νέοι στον τομέα της καινοτομίας. Η «Άνοιξη της Ευρώπης» αναμένεται να ενισχύσει το ενδιαφέρον και να βελτιώσει την ενημέρωση σχετικά με τη δημιουργικότητα και την καινοτομία σε χιλιάδες σχολεία όλων των κρατών μελών της Ε.Ε., και πέρα από αυτά, σε τοπικό, περιφερειακό και εθνικό επίπεδο.

Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί από τις 25 Μαρτίου 2009 έως τις 9 Μαΐου 2009. Η πραγματοποίηση των δραστηριοτήτων των σχολείων μπορεί να προγραμματισθεί στις παραπάνω ημερομηνίες, χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό.

Η «Άνοιξη της Ευρώπης» προσφέρει ένα ευέλικτο πλαίσιο δραστηριοτήτων οι οποίες μπορούν να ενσωματωθούν σε ποικίλα γνωστικά αντικείμενα, δίνοντας την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς και μαθητές να αναπτύξουν τις δημιουργικές τους ικανότητες.

Η συμμετοχή στο πρόγραμμα παρέχει τη δυνατότητα για:

Άνοιξη της ΕυρώπηςΜέσα στον ειδικό δικτυακό τόπο που έχει δημιουργηθεί και εμπλουτίζεται διαρκώς, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές μπορούν να αναζητήσουν ιδέες και προτάσεις για τη διοργάνωση εκδηλώσεων (προσκλήσεις σε Ευρωβουλευτές και καθηγητές Πανεπιστημίων με αντικείμενο ευρωπαϊκά θέματα, συμμετοχή σε ηλεκτρονικές συνομιλίες (chats) με προσωπικότητες από διάφορες χώρες της Ε.Ε., κ.ά.), καθώς και παιδαγωγικό υλικό, δραστηριότητες για την τάξη (αποστολή ηλεκτρονικών καρτών, δημιουργία online ημερολογίου), διαγωνισμούς (ζωγραφική, δημιουργία βίντεο), εκπαιδευτικά εργαλεία, κ.ά.

Επίσης, έχει δημιουργηθεί και λειτουργεί στα ελληνικά ιστολόγιο (weblog) με στόχο την ενημέρωση και ανταλλαγή απόψεων και ιδεών.

Στα σχολεία που θα εγγραφούν στο πρόγραμμα, καθώς και στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς, θα δοθεί Πιστοποιητικό συμμετοχής.

Η καταχώρηση των σχολείων μπορεί να γίνει μέχρι την 9η Μαΐου 2009.

Για περισσότερες πληροφορίες:

URLs: