Πρόγραμμα «Δαίδαλος»

Για το πρόγραμμα...

imageΤο πρόγραμμα Δαίδαλος αφορά στους μαθητές και εκπαιδευτικούς της Τεχνικής-Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Σκοπός του προγράμματος είναι η δημιουργία κινήτρων για την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και εφευρετικότητας των μαθητών και εκπαιδευτικών, αλλά και η δυνατότητα ανάδειξης όσων μαθητών έχουν ιδιαίτερες δεξιότητες και κλίσεις στον τεχνολογικό, επιστημονικό ή καλλιτεχνικό τομέα. Με την εφαρμογή του προγράμματος αυτού, δίνεται η ευκαιρία επίσης στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με τις πρακτικές εφαρμογές των γνώσεων που αποκτούν, με την ανάπτυξη της τεχνολογίας και τη χρήση της στην παραγωγική διαδικασία και στην καθημερινή ζωή.

Ειδικότεροι στόχοι του Προγράμματος είναι οι μαθητές με τη συμμετοχή τους:

Επιπλέον στόχος του Προγράμματος είναι η ηθική βράβευση εκπαιδευτικών που έχουν προσφέρει σημαντικό έργο στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση.

URL: http://www.my.ein.gr/daidalos

Πρόγραμμα Δαίδαλος 2007-8

Σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας, το πρόγραμμα «Δαίδαλος» θα παραταθεί για ένα ακόμη σχολικό έτος, αφού εγκρίθηκε από το ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ το σχετικό Τεχνικό Δελτίο που προβλέπει τη χρηματοδότηση 400 έργων για το σχολικό έτος 2007-8. Έτσι έχει ανοίξει η Βάση Δεδομένων του προγράμματος για υποβολή νέων προτάσεων από τους εκπαιδευτικούς από 7-9-2007 έως 12-10-2007.

Το πρόγραμμα αυτό αφορά στους μαθητές και εκπαιδευτικούς της Τεχνικής-Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Σκοπός του προγράμματος είναι η δημιουργία κινήτρων για την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και εφευρετικότητας των μαθητών και εκπαιδευτικών, αλλά και η δυνατότητα ανάδειξης όσων μαθητών έχουν ιδιαίτερες δεξιότητες και κλίσεις στον τεχνολογικό, επιστημονικό ή καλλιτεχνικό τομέα. Με την εφαρμογή του προγράμματος αυτού, δίνεται η ευκαιρία επίσης στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με τις πρακτικές εφαρμογές των γνώσεων που αποκτούν, με την ανάπτυξη της τεχνολογίας και τη χρήση της στην παραγωγική διαδικασία και στην καθημερινή ζωή.

URL: http://www.my.ein.gr/daidalos