Διαγωνισμός «Καλύτερη εκπαιδευτική ιστοσελίδα για το 2009»

Διαγωνισμός: «Καλύτερη εκπαιδευτική ιστοσελίδα για το 2009»Στα πλαίσια του 6ου Πανελλήνιου Συνεδρίου ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ πραγματοποιείται ο 1ος διαδικτυακός διαγωνισμός ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ. Στους στόχους του διαγωνισμού περιλαμβάνονται:

Στο διαγωνισμό μπορούν να πάρουν μέρος εκπαιδευτικοί και δημόσια ή ιδιωτικά Σχολεία Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που έχουν δική τους ιστοσελίδα online, και θα την διατηρήσουν online για ένα χρόνο από τη λήξη του διαγωνισμού

Τιμητικοί έπαινοι του διαγωνισμού

Στοχεύοντας στην ανάδειξη των ιδιαίτερων εκπαιδευτικών πτυχών του διαδικτύου και σύμφωνα με τους σκοπούς του διαγωνισμού, για την προαγωγή της άμιλλας και του πολιτισμού, πρόσθετα από τα 10 βραβεία που θα συνοδεύονται με δώρα, αλλά ανεξάρτητα από τη διαδικασία αξιολόγησής τους, θεσπίζεται και η προαιρετική απονομή Επαίνων.

Πρόκειται για τιμητικές απονομές Επαίνων για συγκεκριμένες θεματικές περιοχές, που έχει στη διάθεσή της η Κριτική Επιτροπή, προκειμένου να αναδείξει ιδιαίτερες πτυχές των διαγωνιζομένων. Οι Έπαινοι είναι διακρίσεις που εμπνέονται από τις αξίες και τα ιδεώδη της παιδαγωγικής κοινότητας και απονέμονται όταν η Επιτροπή κρίνει ότι αρμόζουν σε μία ή περισσότερες υποψηφιότητες, ανεξάρτητα από θεματική περιοχή. Αποφασίζονται μετά από πρόταση μέλους της Επιτροπής και τελική πλειοψηφική αποδοχή. Οι θεματικές των Επαίνων για κάθε χρονιά μπορούν να αναδιαμορφώνονται από την Επιτροπή, μετά το τέλος του διαγωνισμού, προκειμένου να ανακοινωθούν και να ισχύσουν στον επόμενο διαγωνισμό.

Για τις υποψηφιότητες του 2009 οι θεματικές των Επαίνων που τίθενται στην ευχέρεια της Επιτροπής είναι:

Κρίσιμες ημερομηνίες του διαγωνισμού
  1. Κατάθεση αίτησης συμμετοχής μέχρι και 30 Σεπτεμβρίου 2009
  2. Αξιολόγηση των συνυποψήφιων μεταξύ τους, από 1 ως 10 Οκτωβρίου 2009
  3. Επιλογή των 10 επικρατέστερων υποψηφιοτήτων κι αξιολόγησή τους από την Κριτική Επιτροπή μέχρι και τις 17 Οκτωβρίου 2009
  4. Ανακήρυξη των νικητών κι επίδοση των δώρων, 17 Οκτωβρίου 2009, 1η μέρα του 6ου Συνεδρίου ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ

URL: http://diagonismos2009.com