Ταινία animation για την ανακύκλωση από το Δημοτικό Σχολείου Στρεφίου

Δημοτικό Σχολείο Στρεφίουτου Βασίλη Σώκκα, δάσκαλου

Η αφορμή για την πραγματοποίηση αυτής της μικρής ταινίας δόθηκε από το σεμινάριο για εκπαιδευτικούς της Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ηλείας και του Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, με εισηγητή τον Σπύρο Σακκά και θέμα «Εισαγωγή Animation στην Εκπ/κή Διαδικασία».

Έτσι στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης, με τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης του σχολείου, αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια μικρή ταινία animation για την ανακύκλωση.

Η παραγωγή της ταινίας έγινε με τα εξής βήματα:

1. Οι μαθητές συζητούν και αποφασίζουν για τους ήρωες, το σκηνικό και σε γενικές γραμμές την ιστορία της ταινίας.
  2. Πλάθουν με πλαστελίνη τους ήρωες και το σκηνικό.
  3. Αποφασίζουν ποιοι ήρωες θα κινούνται, ποιοι θα μιλάνε και τι ακριβώς θα λένε.
  4. Οι ήρωες κινούνται με μικρές κινήσεις (έτσι ώστε να δοθεί η αίσθηση της κίνησης), ενώ ταυτόχρονα τραβάμε, για κάθε μία κίνηση ξεχωριστά, φωτογραφία με σταθερή φωτογραφική μηχανή.
  5. Όταν τελείωσαν όλες οι λήψεις φωτογραφιών, ηχογραφούμε, πάλι με την φωτογραφική μηχανή, τα λόγια των ηρώων και τους διάφορους ήχους.
  6. Δημοτικό Σχολείο ΣτρεφίουΓίνεται το μοντάζ του υλικού στο Movie Maker. Οι φωτογραφίες κάθε σκηνής μπαίνουν στη λωρίδα χρόνου έτσι ώστε να προβάλλονται για πολύ λίγο και να δημιουργείται η αίσθηση της κίνησης. Παράλληλα στη λωρίδα του ήχου προστίθεται ο ήχος που αναλογεί. Αφού ολοκληρωθεί κάθε σκηνή, στο τέλος ενώνονται όλες μαζί με το μουσικό υπόβαθρο.
  7. Τέλος γράφτηκε το σύνολο της ταινίας σε DVD.

Οι στόχοι της όλης διαδικασίας ήταν:

Δημοτικό Σχολείο Στρεφίου  Δημοτικό Σχολείο Στρεφίου