Διαγωνισμός «Επιστημονικές & Τεχνολογικές Εργασίες» (ΙΤΕ/ΕΙΧΗΜΥΘ)

Διαγωνισμός «Επιστημονικές & Τεχνολογικές Εργασίες» (2007-8)

Προκήρυξη διαγωνισμού

Διαγωνισμός Σχολικών Βραβείων - ΙΤΕ/ΕΙΧΗΜΥΘΤο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ) / Ερευνητικό Ινστιτούτο Χημικής Μηχανικής και Χημικών Διεργασιών Υψηλής Θερμοκρασίας (ΕΙΧΗΜΥΘ), προκηρύσσει κατά το σχολικό έτος 2007-8 διαγωνισμό με θέμα: «Eρευνώ και Μαθαίνω: Νέα Υλικά - Νανοτεχνολογία - Ενέργεια - Περιβάλλον». Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Γενικών Λυκείων και ΕΠΑ.Λ. οι οποίοι θα πρέπει να υποβάλουν γραπτή εργασία ή έκθεση σχετική με το παραπάνω θέμα και σε μαθητές Γυμνασίων, Γενικών Λυκείων, ΕΠΑ.Λ. και Τ.Ε.Ε. οι οποίοι θα πρέπει να υποβάλουν επιστημονική ή τεχνολογική κατασκευή σχετική με το θέμα του διαγωνισμού.

Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει 2 κατηγορίες βραβείων:

Οι εργασίες θα αξιολογηθούν από ειδική επιτροπή που θα απαρτίζεται από το Διευθυντή και Ερευνητές του Ινστιτούτου και συνεργαζόμενα μέλη ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Πατρών. Για την αξιολόγηση των εργασιών θα ληφθούν υπόψη η πρωτοτυπία και η καινοτομία του θέματος, ο τρόπος εφαρμογής της επιστημονικής μεθοδολογίας, η ποιότητα της κατασκευής (για τη Β΄ Κατηγορία) και η πληρότητα ανάπτυξης.

Οι δηλώσεις συμμετοχής στο διαγωνισμό μπορούν να υποβληθούν έως τις 14-12-2007. Η απονομή των βραβείων θα πραγματοποιηθεί στις 12-4-2008, σε ανοιχτή εκδήλωση που θα οργανώσει το ΙΤΕ/ΕΙΧΗΜΥΘ.

URL: http://www.iceht.forth.gr/sxolikovraveio

Διαγωνισμός «Επιστημονικές & Τεχνολογικές Εργασίες» (2006-7)

Διάκριση των σχολείων της Ηλείας στο διαγωνισμό «Επιστημονικές & Τεχνολογικές Εργασίες»

ΙΤΕΠραγματοποιήθηκε στις 21 Απριλίου 2007 στην Πάτρα, στις εγκαταστάσεις του Ερευνητικού Ινστιτούτου Χημικής Μηχανικής και Χημικών Διεργασιών Υψηλής Θερμοκρασίας (ΕΙΧΗΜΥΘ) του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ), ο διαγωνισμός με τίτλο «Επιστημονικές & Τεχνολογικές Εργασίες» για μαθητές Γυμνασίων, Λυκείων και ΤΕΕ των εκπαιδευτικών περιφερειών Δυτικής Ελλάδας & Ιονίων Νήσων. Από το νομό Ηλείας έλαβαν μέρος το Γυμνάσιο Βάρδας με το έργο «Ρύπανση υπογείων νερών», το 1ο Γυμνάσιο Πύργου με το έργο «Συσκευή Τηλεομοιοτυπίας (fax)» το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) Πύργου με το έργο «Το χρονικό του άχρονου χρόνου (τα ρολόγια των αρχαίων Ελλήνων)» και το 1ο ΤΕΕ Πύργου με τα έργα «Τηλερομπότ» και «Σεισμογράφος με Η/Υ».

Στην κατηγορία των Γυμνασίων το 1ο βραβείο πήρε το Γυμνάσιο Βάρδας, στην κατηγορία των Λυκείων το 1ο βραβείο πήρε το ΣΔΕ Πύργου και στην κατηγορία των ΤΕΕ το 1ο βραβείο πήρε το 1ο ΤΕΕ Πύργου με το έργο «Τηλερομπότ» ενώ το έργο «Σεισμογράφος με Η/Υ» του ίδιου σχολείου διακρίθηκε με έπαινο.

Προκήρυξη διαγωνισμού

Το Ερευνητικό Ινστιτούτο Χημικής Μηχανικής και Χημικών Διεργασιών Υψηλής Θερμοκρασίας (ΕΙΧΗΜΥΘ) του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ), με έδρα στην Πάτρα, προκηρύσσει διαγωνισμό με τίτλο «Επιστημονικές & Τεχνολογικές Εργασίες» για μαθητές Γυμνασίων, Λυκείων και ΤΕΕ των εκπαιδευτικών περιφερειών Δυτικής Ελλάδας & Ιονίων Νήσων. Ο διαγωνισμός αφορά στο αντικείμενο διδασκαλίας των καθηγητών των ειδικοτήτων ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ12, ΠΕ14, ΠΕ17, ΠΕ18, ΠΕ19 και ΠΕ20. Μέχρι τρεις εργασίες ανά κατηγορία Γυμνάσια – Λύκεια – ΤΕΕ θα βραβευτούν με χρηματικά έπαθλα. Στον δικτυακό τόπο του διαγωνισμού οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να βρουν την αφίσα του διαγωνισμού, το έντυπο δήλωσης συμμετοχής, τον οδηγό του διαγωνισμού, παραδείγματα εργασιών προηγούμενων ετών, κ.ά. Δηλώσεις συμμετοχής έως 15 Δεκεμβρίου 2006, Υποβολή φακέλου υποψηφιότητας έως: 31 Μαρτίου 2007, Παρουσίαση εργασιών & απονομή βραβείων: 21 Απριλίου 2007.

URL: http://www.iceht.forth.gr/sxolikovraveio