Ενημερωτική εκδήλωση «Παιδιά και Διαδίκτυο» από την Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια «DART» στον Πύργο (Μάιος 2008)

imageΠραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 9 Μαΐου 2008, στο συνεδριακό κέντρο της Νομαρχίας Ηλείας στον Πύργο, ενημερωτική εκδήλωση σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο την οποία παρακολούθησαν με ενδιαφέρον περισσότεροι από 400 μαθητές Δημοτικών και Γυμνασίων.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την «Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια» DART (Digital Awareness & Response to Threats) του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών, τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας, σε συνεργασία με το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ηλείας, ύστερα από πρόταση του Βουλευτή Ηλείας και Προέδρου της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Έρευνας και Τεχνολογίας κ. Παναγιώτη Αδρακτά, ο οποίος και εκφώνησε εναρκτήριο χαιρετισμό στην εκδήλωση.

Η Ομάδα Δράσης DART έχει στόχο την ενίσχυση της εμπιστοσύνης του κοινού των χρηστών στα νέα μέσα. Άμεσος στόχος της ομάδας είναι η ενημέρωση, η πρόληψη και η ανταλλαγή τεχνογνωσίας για την αντιμετώπιση κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες πληροφορικής και ηλεκτρονικών επικοινωνιών.

imageΣτην εκδήλωση αναλύθηκαν οι ενότητες:

Παρουσιάστηκαν στους μαθητές πρακτικές συμβουλές ασφάλειας για τη χρήση του Διαδικτύου, ζητήματα που σχετίζονται με τη χρήση των νέων τεχνολογιών στο σχολείο και το σπίτι, το ηλεκτρονικό παιχνίδι, καθώς και αναφορές στα συνηθέστερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (social networking websites) όπως τα facebook, Hi5, Myspace, Instant Messengers, κ.λπ.

image

Η κ. Άντα Γιαννοπούλου, Συντονίστρια της Ομάδας Δράσης, ο κ. Βασίλης Γκάμας, εκπρόσωπος από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο / ΕΑΙΤΥ, ο κ. Νίκος Βασιλάκος, Πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Χρηστών Ίντερνετ, η κ. Έλενα Σπυροπούλου, Νομικός Σύμβουλος της Ομάδας Δράσης.

image

Η κ. Βανέσσα Χατζηθανάση, εκπρόσωπος από το Χαμόγελο του Παιδιού.

(Ευχαριστούμε τον κ. Γιάννη Μίχα, από το Γραφείο Δημοσιότητας της Ειδικής Γραμματείας Ψηφιακού Σχεδιασμού του ΥΠΟΙΟ, για τη διάθεση του οπτικού υλικού της εκδήλωσης)