Εσπερίδα «Νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση με έμφαση στο ανοιχτό λογισμικό και το moodle» (Ιούνιος 2009)

Νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση με έμφαση στο ανοιχτό λογισμικό και το moodleΜε μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 16 Ιουνίου στο Λαζαράκειο Δημοτικό Μέγαρο της Αμαλιάδας εσπερίδα με θέμα: «Νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση με έμφαση στο ανοιχτό λογισμικό και το moodle». Η εσπερίδα διοργανώθηκε από το 1ο Γραφείο Δ.Ε. Ν. Ηλείας σε συνεργασία με το Δήμο Αμαλιάδας.

Ο χώρος της εκδήλωσης ήταν προσβάσιμος για το κοινό από το πρωί παρέχοντας τη δυνατότητα ενημέρωσης για τα θέματα που θα παρουσιάζονταν στην εσπερίδα αλλά και να μάθει περισσότερα για το σεμινάριο ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης που πραγματοποιήθηκε τα δύο τελευταία χρόνια στο Νομό Ηλείας και αποτέλεσε το ερέθισμα για την διοργάνωση της συγκεκριμένης εκδήλωσης. Επίσης, στο χώρο της εκδήλωσης υπήρχαν περίπτερα με υλικό από το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ν. Ηλείας (Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών), παρέχοντας ενημέρωση στους εκπαιδευτικούς για το ρόλο του στην Πρωτοβάθμια & Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, από το Γυμνάσιο Βραχναιΐκων Ν. Αχαΐας για την παρουσίαση με θέμα: «@rtBrain: Η Τέχνη του Εγκεφάλου», αλλά και από το ΓΕ.Λ. Ανδραβίδας Ν. Ηλείας για την παρουσίαση με θέμα: «Basic, ΓΛΩΣΣΑ, Logo, Scratch, Ρομποτική: Διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος».

Την εσπερίδα παρακολούθησαν περίπου 120 εκπαιδευτικοί, πολλοί από τους οποίους ήρθαν και από άλλους νομούς (Αχαΐας, Αρκαδίας, κ.ά.). Η εσπερίδα άνοιξε με χαιρετισμό της Προϊσταμένης του 1ου Γραφείου Δ.Ε. Ν. Ηλείας κας Φωτεινής Παπαντωνοπούλου και εν συνεχεία χαιρέτησαν η Αντιδήμαρχος Αμαλιάδας κα Νίκη Κοκκαλιάρη-Λάσκαρη, ο Αντιδήμαρχος και εκπαιδευτικός κ. Αβραάμ Μπούρας, η Νομαρχιακή Σύμβουλος κα Διατσέντα Φανού-Φουσκαρίνη και ο Προϊστάμενος του Γραφείου Φυσικής Αγωγής κ. Παύλος Αθανασόπουλος.

Νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση με έμφαση στο ανοιχτό λογισμικό και το moodle

Από την ομιλία της κας Λιακοπούλου

Στο πρώτο μέρος της εσπερίδας έγινε κυρίως η παρουσίαση του σεμιναρίου moodle, με ομιλητές τον κ. Κωνσταντίνο Κωνσταντούλα με θέμα: «Τηλεκπαίδευση με το moodle», την κα Ευστρατία Λιακοπούλου με θέμα: «Αποτελέσματα του σεμιναρίου moodle», τον κ. Δημήτρη Δαούση με θέμα: «Οι υπηρεσίες του ΠΣΔ», την κα Βασιλική Νταή με θέμα: «Παιχνίδια του moodle στο Γυμνάσιο» και τον κ. Κωνσταντίνο Κωνσταντούλα με θέμα: «Κατασκευάστε εύκολα και φθηνά έναν απλό διαδραστικό πίνακα».

Το θέμα του δεύτερου μέρους ήταν: «Δράσεις για μαθητές» και μίλησαν: ο κ. Βασίλης Νταλούκας με θέμα: «Thin clients - Ξαναδίνοντας ζωή στους παλιούς υπολογιστές», ο κ. Βασίλης Παπαδημητρόπουλος με θέμα: «Το wiki στα χέρια των μαθητών», η κα Πανωραία Μακρή με θέμα: «Δημιουργία Blog e-εφημερίδας», η κα Σοφία Βαγενά και ο κ. Χρήστος Χριστακούδης μαζί με μαθητές του Γυμνασίου Βραχναιΐκων Αχαΐας με θέμα: «@rtBrain: Η τέχνη του Εγκεφάλου» και ο κ. Βασίλης Νταλούκας μαζί με μαθητές του ΓΕ.Λ. Ανδραβίδας με θέμα: «Basic, ΓΛΩΣΣΑ, Logo, Scratch, Ρομποτική: Διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίσματος».

Νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση με έμφαση στο ανοιχτό λογισμικό και το moodle

Άποψη από το ακροατήριο

Το θέμα του τρίτου μέρους ήταν: «Δημιουργία Ιστοτόπων» με ομιλητές την κα Αγγελική Τσόπελα με θέμα: «Ο ιστότοπος του 1ου γραφείου», τον κ. Γιώργο Ασημακόπουλο με θέμα: «Κατασκευάστε με το Joomla εύκολα και γρήγορα τον προσωπικό σας ιστότοπο ή αυτόν του σχολείου σας», την κα Σοφία Γιακμογλίδου με θέμα: «Joomla!- Αισθητική με ασφάλεια και ηθική» και την κα Μαρία Διαμαντοπούλου με θέμα: «Coppermine - Η προβολή των δραστηριοτήτων του σχολείου μέσα από μία γκαλερί φωτογραφιών».

Στους συμμετέχοντες δόθηκε βεβαίωση παρακολούθησης, CD με ελεύθερο λογισμικό, καθώς και CD με τη δημοφιλή διανομή Ubuntu του Linux. Στο τέλος της εκδήλωσης έγινε κλήρωση ενός κιτ μετατροπής βιντεοπροβολέα ή οθόνης σε διαδραστικό πίνακα το οποίο περιλαμβάνει το Wii Remote, ένα Bluetooth adapter και δύο στυλό υπερύθρων.

URL: http://grde.ilei.sch.gr/wiki/index.php/Esperida2009