Ημερίδα «Το παρόν και το μέλλον της Δικτυακής Εκπαιδευτικής Πύλης του Υπ.Ε.Π.Θ.» στον Πύργο (Φεβρουάριος 2008)

imageΜε ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε εκπαιδευτική ενημέρωση στο Λάτσειο Δημοτικό Μέγαρο Πύργου τη Δευτέρα 4/2/2008. Τη φροντίδα της οργάνωσης είχαν η Διεύθυνση Π.Ε. Ν. Ηλείας, το 4ο Γραφείο Π.Ε. Ν. Ηλείας και το 6/Θ Δημοτικό Σχολείο Καράτουλα-Μαγούλας Ν. Ηλείας.

Προσκεκλημένοι στην ημερίδα ήταν ο κ. Λούβρης Άρης, Προϊστάμενος του Γραφείου της Δικτυακής Εκπαιδευτικής Πύλης (Δ.Ε.Π.) του Υπ.Ε.Π.Θ., η κα Κομνηνού Ιωάννα, εξωτερική συνεργάτης της Πύλης και συγγραφέας του σχολικού εγχειριδίου των Θρησκευτικών της Στ’ τάξης Δημοτικού και η κα Φρέντζου Μαίρη, καθηγήτρια Αγγλικής και Αναπληρώτρια Προϊσταμένη της Πύλης.

Αρχικά παρουσιάστηκε από τον κ. Λούβρη και την κα Φρέντζου η παρούσα, αλλά και μελλοντική πλατφόρμα της Δ.Ε.Π.

Στόχοι της πύλης είναι:

imageΤονίστηκε ότι φιλοδοξία της νέας μορφής που θα πάρει η πύλη σε λίγο χρονικό διάστημα, είναι η όσο το δυνατό καλύτερη ανάδειξη των διδακτικών περιεχομένων στον συνάδελφο εκπαιδευτικό και ποικιλία στα κριτήρια αναζήτησης πόρων.

Στη συνέχεια η κα Κομνηνού αναφέρθηκε στα κριτήρια αξιολόγησης των διδακτικών προτάσεων που θα καταθέτουν στο μέλλον οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί στην πύλη.

Περιληπτικά, η πρόταση διδασκαλίας θα πρέπει να είναι σύμφωνη με τα Δ.Ε.Π.Π.Σ./Ε.Π.Π.Σ. και το αντίστοιχο Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών, ως προς:

imageΣτα πλαίσια αυτά, η κα Κομνηνού παρουσίασε δύο διδακτικές εφαρμογές σε ψηφιακή μορφή. Η πρώτη αφορούσε τα Θρησκευτικά της Γ’ τάξης και η δεύτερη τη γλώσσα της Στ’ τάξης. Αυτό που ξεχώρισε ήταν η πληθώρα των μορφών προσφοράς του διδακτικού υλικού, αλλά και η ποικιλία δραστηριοτήτων που αναφέρονται σε όλους τους τομείς της διδακτικής διαδικασίας. Είναι κάτι που εξυπηρετεί τόσο τον εκπαιδευτικό, όσο και το μαθητή.

Τέλος, ο συνάδελφος κ. Χρήστος Παπανδρέου, δάσκαλος στο 6/Θ Δημοτικό Σχολείο Καράτουλα-Μαγούλας του Ν. Ηλείας παρουσίασε την εργασία του σχολείου του, η οποία αναφερόταν στην ψηφιακή παρουσίαση του Μουσείου των Αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων στην Αρχαία Ολυμπία.

Στόχος της εργασίας αυτής είναι η σύγχρονη προσέγγιση ενός μουσειακού χώρου και η εκμετάλλευσή του σε γνωστικό και αισθητικό επίπεδο από τους μαθητές. Το πλεονέκτημα μιας τέτοιας παρουσίασης είναι ότι μπορεί να έχουν πρόσβαση όλα τα σχολεία της χώρας. Αυτό εξυπηρετεί ιδιαίτερα εκείνες τις μονάδες που βρίσκονται σε πολύ μακρινή απόσταση από το χώρο ή είναι εντελώς αδύνατο να τον επισκεφτούν.

Η συγκεκριμένη εργασία είχε την τιμή να βραβευτεί σε πανευρωπαϊκό επίπεδο στο διαγωνισμό E-Learning Awards 2007 στις Βρυξέλλες, σκοπός του οποίου ήταν να αναδείξει τα καλύτερα παραδείγματα πρακτικής εφαρμογής των ΤΠΕ στη σχολική πραγματικότητα. Ο τομέας στον οποίο διακρίθηκε η εργασία ήταν «Τέχνες και Πολιτισμός».

Ακολούθησαν ερωτήσεις των συναδέλφων και συζήτηση πάνω στα θέματα που αναπτύχθηκαν. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την απονομή αναμνηστικών δώρων στους προσκεκλημένους και βεβαιώσεων παρακολούθησης στους εκπαιδευτικούς που είχαν εγγραφεί και παρακολούθησαν την ενημερωτική συνάντηση.

URLs: