13ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός «ΛΥΣΙΑΣ 2009»

13ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός «ΛΥΣΙΑΣ 2009»Για 13η συνεχή χρονιά οργανώνεται φέτος ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός μέσω Internet, ΛΥΣΙΑΣ, ο οποίος διεξάγεται υπό την αιγίδα του ΥΠΕΠΘ, τα Εκπαιδευτήρια Δούκα, την OTEnet, τη Microsoft Hellas και τη Hewlett Packard, με τη συνεργασία της OTE Academy, του Ιδρύματος Λαμπράκη, της ΕΠΥ (Ελληνικής Εταιρείας Επιστημόνων Η/Υ και Πληροφορικής), της Cyprus Computer Society, διακεκριμένων επιστημόνων από Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, Ινστιτούτα, Πανεπιστήμια καθώς και εκπαιδευτικών απ’ όλες τις βαθμίδες.

Σκοποί του διαγωνισμού είναι αφενός η ευγενής άμιλλα μεταξύ μαθητών στις σχολικές τους γνώσεις και στα ενδιαφέροντά τους, αφετέρου η παιδαγωγική και διδακτική προσέγγιση της γνώσης μέσα από τη διερεύνηση και το παιχνίδι. Ο Μαθητικός Διαγωνισμός ΛΥΣΙΑΣ, στοχεύει να καλλιεργήσει την κριτική αντιμετώπιση των προβλημάτων και να αναπτύξει τις δεξιότητες των μαθητών έτσι ώστε να αποφεύγεται η στείρα απομνημόνευση και παράθεση πληροφοριών. Επίσης ο διαγωνισμός δίνει έμφαση στην εξοικείωση των μαθητών με κλειστού τύπου ερωτήσεις, πολλαπλής επιλογής, σωστού/λάθους, τις Νέες Τεχνολογίες και την εκπαιδευτική χρήση των εφαρμογών τους με έμφαση στη διαδικασία συμμετοχής και στην εμπειρία του Διαδικτύου, καθώς και στην αξιοποίηση των εξ αποστάσεως σύγχρονων υπολογιστικών εργαλείων για την εκπαίδευση και την άμεση αναζήτηση και ανταλλαγή πληροφοριών. Έμμεσα ο Λυσίας προβάλλει την έννοια της κοινωνικής ευθύνης μέσω της ιδέας Παίζω & Βοηθάω αφού για κάθε συμμετοχή παιδιού στο διαγωνισμό, οι διοργανωτές καταβάλλουν χρηματικό ποσό σε ίδρυμα που βοηθάει παιδιά.

Δυνατότητα συμμετοχής στο ΛΥΣΙΑ έχουν μαθητές Δημοτικού των τάξεων Ε’ και Στ’, Γυμνασίου και Λυκείου, οι οποίοι φοιτούν σε σχολεία στην Ελλάδα, την Κύπρο αλλά και το εξωτερικό. Για τη συμμετοχή δεν απαιτούνται ειδικές γνώσεις στη χρήση των Η/Υ.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε 2 φάσεις. Η αρχική φάση θα πραγματοποιηθεί από 17/3/2009 έως 3/4/2009 με πρόσβαση των διαγωνιζομένων στο Internet από τον προσωπικό τους χώρο ή από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία, φροντιστήρια, κέντρα ελευθέρων σπουδών, Internet café, ΤΕΙ, ΑΕΙ.

Η τελική φάση θα διεξαχθεί το Σάββατο 9/5/2009 και ώρες από 10:00 έως 18:00, ανά μια ώρα για κάθε τάξη, σε καθορισμένα κέντρα.

Οι τελικοί νικητές θα βραβευθούν σε ειδική τελετή. Όλοι οι διαγωνιζόμενοι θα πάρουν αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής.

Για περισσότερες πληροφορίες:

URL: http://www.lysias.gr