Διάκριση μαθητών του 1ου Τ.Ε.Ε. Πύργου
στον 17ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής

Ενημερωτικό Σημείωμα (23/3/2005)

Ολοκληρώθηκε και η δεύτερη φάση του 17ου Πανελληνίου Διαγωνισμού Πληροφορικής. Μετά από την αξιολόγηση των λύσεων προκρίθηκαν στην τελική φάση 28 μαθητές από δημόσια και ιδιωτικά Ενιαία Λύκεια και ΤΕΕ.

Ανάμεσα στους προκριθέντες είναι και δύο μαθητές από τον Νομό Ηλείας. Συγκεκριμένα η Κοτσώνη Βασιλική και ο Αντύπας Σωκράτης, μαθητές και οι δύο του Τομέα Πληροφορικής του 1ου ΤΕΕ Πύργου. Οι συγκεκριμένοι μαθητές συμμετείχαν και στην πρώτη φάση του διαγωνισμού, μαζί με χίλιους περίπου μαθητές από όλη την Ελλάδα, από όπου προκρίθηκαν αρχικά οι 83.

Διοργανωτής του διαγωνισμού είναι η Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων Η/Υ και Πληροφορικής (ΕΠΥ) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων με τη συνεργασία του Τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών, και του Τμήματος Πληροφορικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Για τη διεξαγωγή του διαγωνισμού προβλέπονται δύο προκαταρκτικές και μία τελική φάση, και περιλαμβάνεται επίλυση προβλημάτων με τη βοήθεια Η/Υ σε Πανεπιστημιακά Εργαστήρια.

Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής κύρια αποσκοπεί στην καλλιέργεια της Πληροφορικής παιδείας των μαθητών. Επίσης, στην επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στη Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής, στη Βαλκανιάδα Πληροφορικής και σε κάθε τυχόν άλλο διεθνή διαγωνισμό Πληροφορικής.

Περισσότερες πληροφορίες για τον Διαγωνισμό υπάρχουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.pdp.gr. Στην ίδια διεύθυνση υπάρχουν κάποιες επιλεγμένες λύσεις των θεμάτων και τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα.

Σύμφωνα και με τον πίνακα κατανομής των προκριθέντων μαθητών ανά νομό, θεωρούμε ότι το 1ο ΤΕΕ Πύργου εκπροσώπησε το νομό μας επάξια σε αυτό τον Διαγωνισμό. Επίσης, είναι το μόνο δημόσιο σχολείο στην Ελλάδα με εκπροσώπηση από δύο μαθητές, και μαζί με το 1ο ΤΕΕ Ναυπάκτου είναι τα μόνα ΤΕΕ που έφτασαν μέχρι την τελική φάση.

Η επιθυμία όλων των εκπαιδευτικών στο 1ο ΤΕΕ Πύργου είναι να μπορούμε να παρέχουμε όλα τα απαραίτητα εφόδια στους μαθητές μας προκειμένου να ανταπεξέρχονται στις δυσκολίες και τις αυξημένες απαιτήσεις της σύγχρονης ζωής. Θεωρούμε, λοιπόν, πως είναι χρέος μας να τους ενθαρρύνουμε και να τους υποστηρίζουμε ώστε να συμμετέχουν σε τέτοιου είδους δραστηριότητες και να αποκτούν χρήσιμες εμπειρίες. Προς αυτή την κατεύθυνση το έργο μας ενισχύεται και από την ύπαρξη και λειτουργία σύγχρονων εργαστηρίων, όχι μόνο στον Τομέα Πληροφορικής αλλά και στον Μηχανολογικό, Ηλεκτρονικό, Ηλεκτρολογικό, και Τομέα Κατασκευών που επίσης λειτουργούν στο σχολείο μας.

Ευχομάστε στους μαθητές μας καλή επιτυχία και στην τελική φάση.

Για τον Τομέα Πληροφορικής του 1ου ΤΕΕ Πύργου
Νικόλαος Αδαμόπουλος