Σεμινάριο από το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. 1ου Γραφείου ΔΕ Ηλείας για τους καθηγητές Πληροφορικής (Ιούνιος 2007)

imageΤο ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. του 1ου Γραφείου Δ.Ε. Ν. Ηλείας διοργάνωσε τριήμερο σεμινάριο με τίτλο «Χρήση των εργαλείων που προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία στο σχολείο από τους καθηγητές Πληροφορικής». Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο ΕΠΑ.Λ. Λεχαινών από τις 5 έως 7-6-2007 και επαναλήφθηκε από τις 19 έως 21-6-2007, ενώ το παρακολούθησαν 24 συνάδελφοι εκπαιδευτικοί ΠΕ19-20. Δίδαξαν ο Βασίλης Νταλούκας, κλάδου ΠΕ19, Υπεύθυνος του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ., και η Ελένη-Φωτεινή Αλικανιώτη, κλάδου ΠΕ20, Τεχνικός Υπεύθυνος του ΚΕ. ΠΛΗ.ΝΕ.Τ.

Στο σεμινάριο παρουσιάστηκαν χρήσιμα θέματα για τους Υπεύθυνους Εργαστηρίων και τους καθηγητές Πληροφορικής γενικότερα, όπως:

1η ημέρα (Εγκατάσταση λογισμικού):
2η ημέρα (TCP/IP – Υλικό):
3η ημέρα (Διαδικτυακά προγράμματα):

Οι επιμορφούμενοι είχαν την ευκαιρία να κάνουν πρακτική εξάσκηση στα θέματα που παρουσιάστηκαν. Έτσι, έλαβαν αντίγραφα ασφαλείας από σκληρούς δίσκους, έκαναν αναβάθμιση στο υλικό των υπολογιστών, εγκατέστησαν διάφορα λειτουργικά συστήματα και άλλο λογισμικό, κατασκεύασαν καλώδια δικτύου, έστησαν ενσύρματο και ασύρματο δίκτυο χρησιμοποιώντας κατάλληλο εξοπλισμό, έμαθαν για τη δημιουργία ιστοτόπων με τη βοήθεια PHP εφαρμογών, κ.ά. Επίσης, έγινε γνωριμία με το forum του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. για τη διενέργεια δημόσιων συζητήσεων και την ανταλλαγή απόψεων ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς.

Οι επιμορφούμενοι πήραν CD με το Linux και άλλο Open Source και Freeware λογισμικό, καθώς και σημειώσεις με τα θέματα που αναπτύχθηκαν.

Περισσότερες πληροφορίες για το σεμινάριο υπάρχουν στο δικτυακό τόπο του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Εκεί έχουν αναρτηθεί και οι σημειώσεις του σεμιναρίου, οι οποίες θα ενημερώνονται τακτικά, και πληθώρα υλικού για την ευκολότερη δημιουργία των ιστοτόπων σχολείων.

URL: http://dide.ilei.sch.gr/plinet1