Σεμινάριο «Χρήση Βιβλιοθήκης και Διαδικτύου» (Μάρτιος 2007)

laptop & booksΕκπαιδευτικό σεμινάριο διοργάνωσε το Τμήμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ηλείας με θέμα «Χρήση Βιβλιοθήκης και Διαδικτύου», με υπεύθυνη την κα. Κωστούλα Σακκά - Κυρίτση. Το σεμινάριο πραγματοποίηθηκε στις 14 Μαρτίου 2007 στο 3ο Λύκειο Πύργου και το παρακολούθησαν 36 εκπαιδευτικοί.

Βασικοί ομιλητές ήταν η κα. Ιωάννα Μπουλαλά, η οποία ανέπτυξε το θέμα "Ο ρόλος της Σχολικής Βιβλιοθήκης στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα", η κα. Ελισάβετ Κουμπαρούλη, η οποία μίλησε για τις "Δραστηριότητες της Σχολικής Βιβιοθήκης" και ο κ. Νίκος Αδαμόπουλος, ο οποίος έδωσε πληροφορίες για την "Επεξεργασία εικόνας", τη "Δημιουργία παρουσιάσεων" και την "Αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο".

Στόχος του σεμιναρίου ήταν να γίνει μία πρώτη παρουσίαση αυτών των χρήσιμων πεδίων ώστε να χρησιμοποιηθούν στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

patris