Σεμινάριο «Αξιοποίηση Βασικών Δεξιοτήτων Χρήσης Η/Υ για τις ανάγκες των Σχολικών Μονάδων» (Άνοιξη 2009)

Το 1ο Γραφείο Δ.Ε. Ν. Ηλείας διοργάνωσε δια του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. 1ου Γραφείου Δ.Ε. επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο «Αξιοποίηση Βασικών Δεξιοτήτων Χρήσης Η/Υ για τις ανάγκες της Σχολικής Μονάδας». Στόχος του σεμιναρίου ήταν η εκπαίδευση των διευθυντών ή αναπληρωτών διευθυντών των σχολικών μονάδων της περιοχής αρμοδιότητας του 1ου Γραφείου, προκειμένου να τους προσφερθούν οι απαραίτητες γνώσεις ώστε να είναι σε θέση να χειριστούν και να αξιοποιήσουν τον πληροφοριακό εξοπλισμό της μονάδας τους για την κάλυψη των καθημερινών αναγκών του σχολείου.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΕΠΑ.Λ. Αμαλιάδας, είχε διάρκεια 30 ωρών, ξεκίνησε στις 13/03/2009 και ολοκληρώθηκε στις 10/04/2009.

Αξιοποίηση Βασικών Δεξιοτήτων Χρήσης Η/Υ για τις ανάγκες των Σχολικών Μονάδων Αξιοποίηση Βασικών Δεξιοτήτων Χρήσης Η/Υ για τις ανάγκες των Σχολικών Μονάδων

Τα αντικείμενα ανά θεματική ενότητα του σεμιναρίου είχαν ως εξής:

1. Βασικές Έννοιες, Windows, Αρχιτεκτονική Σχολικού Εργαστηρίου. Αρχιτεκτονική Υπολογιστή. Windows: Επιφάνεια Εργασίας - Πίνακας Έλεγχου - Διαχείριση Αρχείων - Ιοί - Συμπίεση Αρχείων - Διαχείριση Εκτυπωτών. Γραμμές Σύνδεσης στο Internet. Τοπικό Δίκτυο - Βασικές Δικτυακές Συσκευές Σχολικής Μονάδας.
  2. Επεξεργασία Κειμένου. Περιβάλλον Εργασίας - Γραμμές Εργαλείων. Βασικές Λειτουργίες (Επιλογή, Αντιγραφή, Μετακίνηση, Διαγραφή, Εύρεση). Μορφοποίηση Κειμένου (Γραμματοσειρές, Παράγραφος, διαμόρφωση σελίδας). Εικόνες, Γραφικά, Γραφήματα. Πίνακες. Συγχώνευση Αλληλογραφίας.
  3. Λογιστικά Φύλλα. Περιβάλλον Εργασίας. Βασικές Λειτουργίες (Επιλογή, Αντιγραφή, Μετακίνηση, Διαγραφή, Εύρεση). Μορφοποίηση (Αριθμοί/Ημερομηνίες, Περιεχόμενα Κελιών, Περιγράμματα & Σκίαση). Τύποι/Συναρτήσεις. Γραφήματα. Ρυθμίσεις Φύλλου Εργασίας/Εκτύπωσης. Ταξινόμηση Δεδομένων, Εισαγωγή Φίλτρων.
  4. Internet. Βασικές Έννοιες Διαδικτύου (Χρήση Browser, Αγαπημένα). Αναζήτηση. Επιλεγμένοι Δικτυακοί Τόποι με υλικό σχετικό με τo Σχολείο/Εκπαιδευτικό. Υπηρεσίες ΠΣΔ. Δημιουργία Λογαριασμού Εκπαιδευτικού στο ΠΣΔ. Ρυθμίσεις. Αποστολή, Λήψη & Σύνθεση Μηνύματος. Λήψη Αντιγράφου Ασφαλείας Λογαριασμού Email. Webmail.
  5. Προληπτικές Εργασίες Συντήρησης Η/Υ. Προληπτικές Εργασίες (Ανασυγκρότηση, Εκκαθάριση Δίσκου, κ.λπ.). Δημιουργία Αντιγράφου Ασφαλείας & Επαναφορά με Ghost.

Το σεμινάριο παρακολούθησαν 12 άτομα (διευθυντές ή αναπληρωτές διευθυντές) και αναμένεται να επαναληφθεί τη νέα σχολική χρονιά εάν υπάρξει ενδιαφέρον. Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν ο Ζαφειρόπουλος Διονύσιος (Υπεύθυνος ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. 1ου Γραφ.), η Αλικανιώτη Ελένη (Τεχνικός Υπεύθυνος ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. 1ου Γραφ.) και ο Νικολόπουλος Ανδρέας (Τεχνικός Υπεύθυνος ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. 1ου Γραφ.). Στους συμμετέχοντες μοιράστηκε εκπαιδευτικό υλικό με την ύλη του σεμιναρίου.