Δικτυακός Τόπος 1ου ΕΠΑ.Λ. Πύργου

Βράβευση του 1ου ΕΠΑ.Λ. Πύργου στον 1ο Διαδικτυακό Διαγωνισμό ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ «Καλύτερη εκπαιδευτική ιστοσελίδα για το 2009»

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Πύργου βραβεύτηκε στον 1ο Διαδικτυακό διαγωνισμό για την καλύτερη εκπαιδευτική ιστοσελίδα, στα πλαίσια του 6ου Πανελλήνιου Συνεδρίου «Σχολείο 2.0» της ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ, που πραγματοποιήθηκε στις 17 και 18 Οκτώβρη στον Πειραιά.

H «Επιστημονική Ένωση Εκπαιδευτικών για τη Διάδοση των Τεχνολογιών Πληροφορίας κι Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση» (ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ) είναι Εκπαιδευτική Ένωση μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, με κοινό ενδιαφέρον των μελών της στις Τεχνολογίες της Πληροφορίας και Επικοινωνίας και τις εφαρμογές τους στην εκπαίδευση.

Ο διαγωνισμός έγινε με σκοπό την ανάδειξη των ιδιαίτερων εκπαιδευτικών πτυχών του διαδικτύου και απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς και δημόσια ή ιδιωτικά Σχολεία Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν δική τους ιστοσελίδα. Στο διαγωνισμό πήραν μέρος 74 σχολεία και εκπαιδευτικοί από όλη την Ελλάδα και βραβεύτηκαν οι 10 καλύτερες ιστοσελίδες έπειτα από διαδικασία αξιολόγησης.

Για το 1ο ΕΠΑ.Λ. Πύργου ένας διαγωνισμός είναι πάντα μια ευκαιρία για δραστηριοποίηση, για παρακίνηση, για καλλιέργεια της συλλογικής δράσης, για δημιουργία, για συνάντηση, για συλλογική ανάπτυξη, όπου ο νικητής και ο συμμετέχων ωφελούνται εξίσου και βγαίνουν όλοι κερδισμένοι.

Καλύτερη εκπαιδευτική ιστοσελίδα για το 2009

Η ιστοσελίδα του 1ου ΕΠΑ.Λ. Πύργου (http://1epal-pyrgou.ilei.sch.gr) δημιουργήθηκε πριν από χρόνια στον τομέα Πληροφορικής του σχολείου υπό την εποπτεία του καθηγητή πληροφορικής Νίκου Ζούνη.

Ο τομέας Πληροφορικής του 1ου ΕΠΑ.Λ. Πύργου, είναι ο αρχαιότερος στο νομό, διαθέτει 3 σύγχρονα Εργαστήρια και έχει συμμετάσχει είτε μόνος του είτε σε συνεργασία με τον Ηλεκτρολογικό τομέα σε 8 διαγωνισμούς με πολλές διακρίσεις.

URL: http://www.diagonismos2009.com