Λογισμικό σχεδίασης

LEGO Digital Designer

To Lego Digital Designer, ή απλά LDD, είναι μία αρκετά εύχρηστη freeware εφαρμογή σχεδίασης τρισδιάστατων μοντέλων Lego. Διαθέτει έτοιμες συλλογές κομματιών Lego από τις σειρές Factory, Creator και Mindstorms. Επίσης, παρέχει διάφορες άλλες δυνατότητες όπως εκτύπωση των μοντέλων, λήψη screenshots, οδηγούς συναρμολόγησης, κ.ά.

LEGO Digital Designer

Η τελευταία έκδοση 2.3.19 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε Windows και Mac OS X. Για εγκατάσταση σε Windows XP οι ελάχιστες απαιτήσεις για τον υπολογιστή είναι:

URL: http://ldd.lego.com

Google SketchUp

του Πανόπουλου-Κούκιου Σωτήρη
μαθητή του 3ου Γενικού Λυκείου Πύργου

Το SketchUp αρχικά ήταν ένα πρόγραμμα σχεδιασμένο από την αμερικάνικη @Last Software για αρχιτέκτονες, πολιτικούς μηχανικούς, σκηνοθέτες, παραγωγούς video-games, κ.ά. Παρουσιάστηκε για πρώτη φορά τον Αύγουστο του 2000 ως ένα γενικής χρήσης εργαλείο σχεδιασμού τρισδιάστατων (3D) μοντέλων.

Κατά τη πρώτη του εμπορική επίδειξη, εκείνη τη χρονιά, κατέκτησε και το βραβείο επιλογής του κοινού (Community Choice Award), καθιστώντας το γρήγορα ως το κύριο εργαλείο πολλών βιομηχανιών αρχιτεκτονικής και σχεδιασμού κτιρίων. Το κλειδί για τη γρήγορη επιτυχία του ήταν το εύχρηστο περιβάλλον του (interface), που το έκανε κατανοητό ακόμα και στον πιο απλό χρήστη.

Google SketchUp

Το Μάρτιο του 2006 η πασίγνωστη πλέον Google αποκτά την @Last Software, αξιοποιώντας την πρόσθετη λειτουργία του SketchUp που του επέτρεπε να αλληλεπιδρά με το Google Earth. Τον Ιανουάριο του 2007 κυκλοφόρησε και επίσημα το Google SketchUp 6, ενώ το Νοέμβριο του 2008 αναβαθμίστηκε στην τρέχουσα έκδοση, επονομαζόμενη Google SketchUp 7, προσφέροντας μεγαλύτερη ευχρηστία και εισάγοντας λειτουργίες όπως το «SketchUp Component Browser με Google 3D» και το LayOut2.

Google SketchUp   Google SketchUp

Με το Google SketchUp 7 μπορούμε να κατασκευάσουμε εύκολα σχεδόν ο,τιδήποτε, από έναν κύβο μέχρι και ένα πολύπλοκο αυτοκίνητο. Τα βασικά του εργαλεία είναι η γραμμή, το παραλληλόγραμμο, ο κύκλος, το τόξο, η γόμα, η μετροταινία (μέτρηση αποστάσεων), το γέμισμα, η ανύψωση επιφάνειας, η μετακίνηση και η περιστροφή αντικειμένου. Με τη χρήση όλων αυτών των εργαλείων μπορούμε να σχεδιάσουμε ό,τι βάλει ο νους μας. Επίσης το Google SketchUp7 διαθέτει και εργαλεία αλληλεπίδρασης με το Google Earth. Για παράδειγμα, μπορούμε να κατεβάσουμε την εικόνα του σπιτιού μας από το Google Earth, πάνω σ’ αυτή να σχεδιάσουμε τρισδιάστατο το σπίτι κι έπειτα να το ανεβάσουμε ώστε να φαίνεται στο Google Earth. Τέλος, υπάρχει η δυνατότητα να κατεβάσουμε έτοιμα αντικείμενα από το Google 3D Warehouse για να πλουτίσουμε τις δημιουργίες μας.

Το Google SketchUp διατίθεται σε δύο εκδόσεις, την Free και την PRO. Η Free έκδοση διατίθεται, όπως είναι λογικό, δωρεάν. Οι βασικές διαφορές είναι η προσθήκη των λειτουργιών LayOut2 και Style Builder στη PRO. Με το LayOut2 οι χρήστες μπορούν να μετατρέψουν τα τρισδιάστατα μοντέλα που κατασκευάζουν με το SketchUp PRO 7 σε δισδιάστατες (2D) επαγγελματικές παρουσιάσεις γρήγορα και εύκολα, προσθέτοντας κείμενο και λεζάντες. Με το Style Builder μπορούμε να μετατρέψουμε τα μοντέλα μας σε σχέδια, προσδίδοντάς τους μια καλλιτεχνική πινελιά.

Κατεβάστε τη Free έκδοση και δημιουργήστε τα σχέδιά σας ελεύθερα! Αξίζει!

URL: http://sketchup.google.com

Google SketchUp   Google SketchUp