Εκπαιδευτικό Λογισμικό Δημοτικού - Νηπ/γείου

Νέο εκπαιδευτικό λογισμικό Δημοτικών στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο

Από τον δικτυακό τόπο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου υπάρχει πρόσβαση σε εκπαιδευτικό λογισμικό για τα εξής μαθήματα:

Η πρόσβαση σε αυτά τα λογισμικά είναι δυνατή με δύο τρόπους:

1. Χρησιμοποίησή τους απευθείας μέσω του διαδικτύου χωρίς να απαιτείται εγκατάσταση στον Η/Υ.
  2. Λήψη τους μέσω του διαδικτύου (download) σε συμπιεσμένη μορφή και αντιγραφή τους σε CD.

Επίσης, είναι διαθέσιμα στο ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Ηλείας.

URL: http://pi-schools.sch.gr

Έξι νέοι τίτλοι εκπαιδευτικού λογισμικού για τα Δημοτικά Σχολεία

Διανεμήθηκαν σε όλα τα δημόσια Δημοτικά Σχολεία CD-ROM με αντίτυπα από τους εξής τίτλους εκπαιδευτικού λογισμικού:

Ανακαλύπτω τη φύση. Το συγκεκριμένο λογισμικό μπορεί να αξιοποιηθεί ως υποστηρικτικό υλικό στη διδασκαλία της Μελέτης Περιβάλλοντος και των Φυσικών Επιστημών για τις τάξεις Δ’, Ε’ & Στ’ του Δημοτικού Σχολείου.

Revelation Natural Art. Το συγκεκριμένο λογισμικό μπορεί να αξιοποιηθεί για το μάθημα των Εικαστικών στο Δημοτικό Σχολείο.

Ιδεοκατασκευές. Το συγκεκριμένο λογισμικό μπορεί να αξιοποιηθεί για τη βοήθεια των μαθητών των τάξεων Ε’ & Στ’ του Δημοτικού Σχολείου στην παραγωγή γραπτού λόγου.

Ιστορία της Νεότερης και Σύγχρονης Ελλάδας. Το συγκεκριμένο λογισμικό μπορεί να αξιοποιηθεί ως συμπληρωματικό υλικό για τη διδασκαλία του μαθήματος της Ιστορίας στην Στ’ τάξη του Δημοτικού Σχολείου.

Ανακαλύπτω τις μηχανές. Το συγκεκριμένο λογισμικό μπορεί να αξιοποιηθεί στις τάξεις Ε’ & Στ’ του Δημοτικού Σχολείου.

Εγκυκλοπαίδεια του ανθρώπινου σώματος. Το συγκεκριμένο λογισμικό διανέμεται για τις βιβλιοθήκες των Δημοτικών Σχολείων ως υποστηρικτικό υλικό για τους εκπαιδευτικούς.

Τα παραπάνω εκπαιδευτικά λογισμικά είναι πιστοποιημένα από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο και αποκτήθηκαν στα πλαίσια του Επιχειρησιακού Προγράμματος Κοινωνία της Πληροφορίας μέσω του Έργου: «ΠΛΕΙΑΔΕΣ - Ανάπτυξη Εκπαιδευτικού Λογισμικού και Ολοκληρωμένων Εκπαιδευτικών Πακέτων για τα ελληνικά σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και διάθεση προϊόντων εκπαιδευτικού λογισμικού στα σχολεία» και συγκεκριμένα από τις Ενότητες ΑΜΑΛΘΕΙΑ ΙΙ: «Προμήθεια έτοιμων προϊόντων εκπαιδευτικού λογισμικού για τα Δημοτικά Σχολεία της ελληνικής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης» και ΑΜΑΛΘΕΙΑ Ι: «Απόκτηση αντιτύπων και αδειών χρήσης διαθέσιμων προϊόντων εκπαιδευτικού λογισμικού και συνοδευτικού υλικού».