Διεθνής μαθητικός διαγωνισμός «ThinkQuest»

Διεθνής μαθητικός διαγωνισμός «ThinkQuest Website Competition 2009»

Ο διεθνής μαθητικός διαγωνισμός δημιουργίας εκπαιδευτικών web sites ThinkQuest Website Competition 2009, ο οποίος διοργανώνεται από το Oracle Education Foundation, έχει ήδη ξεκινήσει και δέχεται τις συμμετοχές ομάδων 3-6 μαθητών 9-18 χρονών από όλο τον κόσμο. Ένας δάσκαλος (Coach) εγγράφει την ομάδα/ομάδες μέσω της ιστοσελίδας του διαγωνισμού, δηλώνοντας το θέμα του web site. Μετά την έγκριση της εγγραφής, ο Coach μπορεί να αιτηθεί και να λάβει δωρεάν ένα έως τρία πακέτα με τα τέσσερα προγράμματα της Adobe για την ανάπτυξη και σχεδιασμό του web site. Αιτήσεις για το δωρεάν λογισμικό γίνονται δεκτές μέχρι τις 13 Φεβρουαρίου 2009 ή μέχρι εξαντλήσεως του αριθμού των πακέτων.

Οι ομάδες δημιουργούν εκπαιδευτικά web sites εστιάζοντας σε μία από τις επίσημες κατηγορίες θεμάτων του διαγωνισμού. Τα Κριτήρια Αξιολόγησης ενθαρρύνουν τη συνεργασία μεταξύ των μελών της ομάδας, τα οποία μπορεί να είναι από διαφορετικά σχολεία, περιοχές ή χώρες. Οι συμμετοχές αξιολογούνται μέσω μιας διαδικασίας δύο σταδίων η οποία περιλαμβάνει αξιολόγηση από εκπαιδευτικούς σε όλο τον κόσμο και στη συνέχεια από διεθνή επιτροπή εκπαιδευτικών που αξιολογεί τα sites με τη μεγαλύτερη βαθμολογία.

Τα ολοκληρωμένα web sites δημοσιεύονται στη ThinkQuest Library, ώστε να είναι προσβάσιμα από όλο τον κόσμο! Οι νικήτριες ομάδες θα ανακοινωθούν την 1η Ιουνίου 2009 και θα κερδίσουν σημαντικά βραβεία (όπως laptops, ψηφιακές κάμερες, χρηματικά ποσά για τα σχολεία, κ.λπ), ενώ θα ταξιδεύσουν και στο ThinkQuest Live, την εκδήλωση απονομής των βραβείων, που διοργανώνεται κάθε χρόνο στο San Francisco της Καλιφόρνια των ΗΠΑ. Μέχρι σήμερα περισσότεροι από 30.000 μαθητές διεθνώς έχουν συμμετάσχει στο ThinkQuest από την έναρξή του το 1996.

Τελική ημερομηνία κατάθεσης των web sites είναι στις 2 Απριλίου 2009.

Για εγγραφές και περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους όρους του Διαγωνισμού:

URL: http://www.thinkquest.org/competition

Διεθνής μαθητικός διαγωνισμός «ThinkQuest International 2008»

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από το Oracle Education Foundation και είναι ανοιχτός σε μαθητές και τους εκπαιδευτικούς τους από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου. Οι ομάδες πρέπει να αποτελούνται από 3 έως 6 μαθητές, 9-19 ετών, και το δάσκαλο ή τον καθηγητή Πληροφορικής του σχολείου.

Οι συμμετοχές αξιολογούνται μέσω μιας διαδικασίας δύο σταδίων η οποία περιλαμβάνει αξιολόγηση από εκπαιδευτικούς σε όλο τον κόσμο και στη συνέχεια από διεθνή επιτροπή εκπαιδευτικών που αξιολογεί τα sites με τη μεγαλύτερη βαθμολογία. Τελική ημερομηνία κατάθεσης των web sites στις 2 Απριλίου 2008.

Τα ολοκληρωμένα web sites δημοσιεύονται στη ThinkQuest Library, ώστε να είναι προσβάσιμα από όλο τον κόσμο! Οι νικήτριες ομάδες θα ανακοινωθούν στις 29 Μαΐου 2008 και θα κερδίσουν σημαντικά βραβεία ενώ θα ταξιδεύσουν και στο ThinkQuest Live, την εκδήλωση απονομής των βραβείων, που διοργανώνεται κάθε χρόνο στο San Francisco της Καλιφόρνια των ΗΠΑ. Μέχρι σήμερα περισσότεροι από 30.000 μαθητές διεθνώς έχουν συμμετάσχει στο ThinkQuest από την έναρξή του το 1996. Για περισσότερες πληροφορίες:

URL: http://www.thinkquest.org