Παροχή συνδέσεων ADSL από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Tο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) παρέχει συνδέσεις ADSL σε όλες τις σχολικές και διοικητικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι συνδέσεις αυτές αφορούν σε:

Οι συνδέσεις ADSL δίνουν στις σχολικές και διοικητικές μονάδες τη δυνατότητα να αξιοποιήσουν πλήρως τις προηγμένες υπηρεσίες του ΠΣΔ και του Διαδικτύου γενικότερα, εξαιτίας της μόνιμης πρόσβασης και της υψηλής ταχύτητας που παρέχουν. Οι ταχύτητες που παρέχονται στις σχολικές μονάδες είναι:

Ταχύτητες ADSL

Κατηγορίες μονάδων

2Mbps

Νηπιαγωγεία

8Mbps

1. Νηπιαγωγεία με τεκμηριωμένες ανάγκες μεγαλύτερης ταχύτητας

2. Δημοτικά σχολεία

3. Σχολεία Δευτεροβάθμιας σε περιπτώσεις αδυναμίας λειτουργίας της σύνδεσης σε υψηλότερη ταχύτητα

έως 24Mbps Σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Για την απόκτηση νέας ADSL σύνδεσης ή την αναβάθμιση μίας υπάρχουσας σύνδεσης ISDN/PSTN του ΠΣΔ σε ADSL, οι σχολικές και διοικητικές μονάδες μπορούν να υποβάλλουν το αίτημά τους ως εξής:

Απαραίτητη προϋπόθεση η διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή, που μπορεί να ελεγχθεί μέσω της διεύθυνσης: http://oteshop.ote.gr/storefront/adsl.ep.

Να σημειωθεί ότι, επειδή το ΠΣΔ πρόκειται να προχωρήσει σε αναβάθμιση όλων των ήδη εγκατεστημένων ADSL γραμμών στις προβλεπόμενες ταχύτητες, οι μονάδες δεν θα πρέπει να υποβάλλουν σχετικά αιτήματα, αφού έτσι θα επιβαρύνονται οι υπηρεσίες του ΠΣΔ.

Επίσης, το ΠΣΔ προτείνει στις μονάδες να αναπτύξουν το εσωτερικό τους δίκτυο και να μη ζητούν ξεχωριστές γραμμές για τη διασύνδεση του κάθε γραφείου, αίθουσας, εργαστηρίου, κ.ά. Άλλωστε το εσωτερικό δίκτυο προσφέρει μια σειρά από πλεονεκτήματα αφού:

Υπάρχουν δύο τρόποι σύνδεσης:

1. Χρήση ADSL modem/δρομολογητή του τηλεπικοινωνιακού παρόχου, όπου:

2. Χρήση ADSL δρομολογητή προδιαγραφών ΠΣΔ, όπου:

Αν και το κόστος αγοράς ενός συμβατού με τις προδιαγραφές δρομολογητή είναι υψηλότερο, το ΠΣΔ συνιστά την αγορά του. Η σύνδεση μέσω απλού ADSL modem/δρομολογητή θεωρείται προσωρινή μέχρι η σχολική μονάδα να αποκτήσει κατάλληλο δρομολογητή. Ανάλογα με τον τύπο της γραμμής απαιτείται και ο κατάλληλος τύπος δρομολογητή. Ένας δρομολογητής ADSL μέσης απόδοσης (για ISDN ή PSTN) έχει ενδεικτικό κόστος 450 €, ενώ ένας υψηλής απόδοσης έχει ενδεικτικό κόστος 650 €. Η σύνδεση ADSL over ISDN πραγματοποιείται για τις σχολικές μονάδες που διαθέτουν ήδη γραμμή ISDN από το ΠΣΔ. Σε περίπτωση αίτησης νέας γραμμής επιλέγεται γραμμή PSTN.

URL: http://www.sch.gr