Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Ν. Ηλείας

Ολοκληρώθηκε στο Ν. Ηλείας η Επιμόρφωση και η Πιστοποίηση των Εκπαιδευτικών Πληροφορικής που συμμετείχαν στα σχετικά προγράμματα. Πιο συγκεκριμένα, το Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2008 πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η διαδικασία πιστοποίησης στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Πύργου και στο ΕΠΑ.Λ. Αμαλιάδας, σύμφωνα με τις προδιαγραφές που είχε καθορίσει το Υπουργείο Παιδείας. Επίσης, από το Μάρτιο έως τον Οκτώβριο του 2008 πραγματοποιήθηκαν σε αυτά τα σχολεία τρία προγράμματα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών πληροφορικής, διάρκειας 72 ωρών το καθένα, που παρακολούθησαν 35 εκπαιδευτικοί Πληροφορικής του νομού μας.

Την ευθύνη της διοργάνωσης και του συντονισμού σε επίπεδο νομού την είχε το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. (Κέντρο Πληροφορικής & Νέων Τεχνολογιών) της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας (http://dide.ilei.sch.gr/keplinet).

Η επιμόρφωση αυτή αφορούσε σε τεχνολογίες πληροφορικής αιχμής, επικαιροποίηση γνώσεων, παιδαγωγική αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) με εφαρμογή στη διδακτική της Πληροφορικής, εκμάθηση τεχνικών και λειτουργικών χαρακτηριστικών βασικών κατηγοριών εκπαιδευτικού λογισμικού.

Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του έργου «Δράσεις Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών Πληροφορικής» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας» του ΥΠΕΠΘ. Στόχος του έργου ήταν η εκπαίδευση των εκπαιδευτικών πληροφορικής σε θέματα σχετικά με το διδακτικό τους αντικείμενο, αλλά και με τη χρήση των υποδομών ΤΠΕ, έτσι ώστε, αφ’ ενός να συμβάλλουν ουσιαστικά στη διαχείριση των υποδομών αυτών και αφ’ ετέρου να μεταδώσουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες αυτές και σε άλλους χρήστες, μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας. Η επίτευξη του στόχου αυτού αναμένεται να βελτιστοποιήσει τη χρήση των υποδομών ΤΠΕ των σχολικών μονάδων και να εξασφαλίσει την εκπαιδευτική αξιοποίησή τους κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε τη διεύθυνση και τους συναδέλφους του 1ου ΕΠΑ.Λ. Πύργου και του ΕΠΑ.Λ. Αμαλιάδας για τη διάθεση των Εργαστηρίων Πληροφορικής των σχολείων, αλλά και την παροχή κάθε διευκόλυνσης για την πραγματοποίηση των προγραμμάτων σε ώρες εκτός του σχολικού ωραρίου ή και Σαββατοκύριακα. Να τονίσουμε ότι τα συγκεκριμένα σχολεία στηρίζουν εδώ και πολλά χρόνια με τον ίδιο τρόπο πλήθος επιμορφώσεων, σεμιναρίων και δράσεων για εκπαιδευτικούς όλων των κλάδων και των βαθμίδων της εκπαίδευσης.

Για το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. ΔΔΕ Ηλείας

Νίκος Αδαμόπουλος