Push 'n' Pop: Εφαρμογή για διανομή και συλλογή αρχείων σε τοπικό δίκτυο

του Νίκου Αδαμόπουλου, εκπαιδευτικού ΠΕ19
Υπεύθυνου ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. ΔΔΕ Ηλείας

Το «Push 'n' Pop» είναι μια freeware εφαρμογή λογισμικού για διανομή και συλλογή αρχείων και φακέλων. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα πλαίσια της λειτουργίας ενός Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής, για την αντιγραφή στους σταθμούς εργασίας αρχείων που θα χρησιμοποιηθούν στα πλαίσια μιας διδασκαλίας, ενός σχεδίου εργασίας, των θεμάτων και των αρχείων εργασίας μιας εργαστηριακής εξέτασης, κ.ά. Επίσης, για τη συλλογή όλων αυτών των αρχείων και φακέλων σε έναν υπολογιστή.

image

Στις βασικές δυνατότητες της εφαρμογής Push 'n' Pop περιλαμβάνονται:

image

Για όλες τις παραπάνω λειτουργίες η καθορισμένη λίστα των αντικειμένων μπορεί να περιλαμβάνει αρχεία και φακέλους του ίδιου του Η/Υ ή από άλλους υπολογιστές του τοπικού δικτύου με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν δικαιώματα χρήσης τους.

Υποστηρίζει λειτουργίες μεταφοράς και απόθεσης (drag ‘n’ drop) για τη διαμόρφωση της λίστας αντικειμένων, έχει δυνατότητα να παραμένει πάντα πάνω από τα άλλα παράθυρα (always on top), κάνει εκτίμηση απαιτούμενου χρόνου για την ολοκλήρωση κάποιας ενέργειας (time estimation), κ.ά.

Η εφαρμογή έχει δημιουργηθεί από τον γράφοντα χρησιμοποιώντας την Microsoft Visual Basic .NET. Η τελευταία έκδοση είναι η 3.1.10.5, η οποία έχει τη μορφή αρχείου εγκατάστασης των windows (PnP2006.msi). Η εφαρμογή απαιτεί την ύπαρξη του Microsoft .NET Framework στον υπολογιστή από όπου θα εκτελείται. Αν δεν είναι ήδη εγκατεστημένο τότε είναι δυνατή η ελεύθερη λήψη και εγκατάσταση του Microsoft .NET Framework Redistributable Package από τη διεύθυνση http://www.microsoft.com/downloads.

image

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εφαρμογή, στιγμιότυπα κατά τη λειτουργία της, ελεύθερη λήψη του αρχείου εγκατάστασης, τεχνική υποστήριξη:

URL: http://users.sch.gr/adamopou/pnp