Ψηφιακή Τάξη

Η Δράση «Ψηφιακή Τάξη» (digi-classroom) αποτελεί μια ολοκληρωμένη προσπάθεια ενσωμάτωσης των Τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Φορητός μαθητικός ηλεκτρονικός υπολογιστής

Φορητοί υπολογιστές για τους μαθητές της Α' Γυμνασίου

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2009-10 θα διανεμηθεί από τα σχολεία στους γονείς ή κηδεμόνες κάθε μαθητή της Α΄ Γυμνασίου ένα κουπόνι αξίας 450€, για την αγορά ηλεκτρονικού υπολογιστή. Έτσι, μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας στις 31 Οκτωβρίου 2009, 126.000 μαθητές της Α΄ Γυμνασίου θα διαθέτουν το δικό τους προσωπικό μαθητικό ηλεκτρονικό υπολογιστή για χρήση τόσο στο σχολείο όσο και στο σπίτι. Ο υπολογιστής αυτός είναι κατάλληλος για μαθητές και θα περιλαμβάνει προεγκατεστημένα μαθήματα και βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή, ενώ προβλέπει ελεγχόμενη πλοήγηση στο διαδίκτυο. Συγκεκριμένα, θα περιλαμβάνει ψηφιοποιημένα όλα τα βιβλία του Γυμνασίου, καθώς επίσης και 16 εκπαιδευτικά λογισμικά, εγκεκριμένα από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Επιπλέον, θα διανεμηθούν 5.000 διαδραστικοί πίνακες στα σχολεία.

Κατά την πρώτη πειραματική εφαρμογή του ανωτέρω προγράμματος οι μαθητές θα διδάσκονται και με τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή 2 τουλάχιστον μαθήματα του ωρολογίου προγράμματος από τα παρακάτω 4:

Τα τμήματα της διδακτέας ύλης που θα διδάσκονται με τη χρήση του Η/Υ, θα επιλέγονται από τους διδάσκοντες σε ποσοστό μέχρι 30% του συνόλου της διδακτέας ύλης. Στα επόμενα σχολικά έτη ο αριθμός των μαθημάτων και του ποσοστού της διδακτέας ύλης είναι δυνατόν να αυξηθεί, εφόσον κριθεί σκόπιμο, μετά την αξιολόγηση του πρώτου έτους εφαρμογής της εν λόγω δράσης.

Οι εκπ/κοί που θα διδάσκουν τα μαθήματα με χρήση Η/Υ θα είναι αντίστοιχης προς τα προαναφερόμενα μαθήματα ειδικότητας και θα πρέπει να κατέχουν επιπλέον την πιστοποίηση του προγράμματος επιμόρφωσης Β΄ επιπέδου στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ). Εφόσον δεν υπάρχουν πιστοποιημένοι εκπ/κοί στις ΤΠΕ, μπορούν να διδάσκουν τα μαθήματα και εκπαιδευτικοί που κατέχουν γενικές γνώσεις πληροφορικής και Η/Υ. Το εκπ/κό προσωπικό που θα συμμετάσχει στην εν λόγω δράση θα προτείνεται, κατόπιν εκδήλωσης ενδιαφέροντος των εκπ/κών, από το Δ/ντή της σχολικής μονάδας και θα εγκρίνεται από το Σύλλογο διδασκόντων και την οικεία Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης.

Ελάχιστες τεχνικές προδιαγραφές

Βοηθητικό υλικό

Εκπαιδευτικό λογισμικό

Σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές που έχουν ανακοινωθεί, το εκπαιδευτικό λογισμικό και το διδακτικό υλικό πρέπει να είναι υποχρεωτικά εγκατεστημένο στους υπολογιστές που θα εφοδιαστούν οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου για το σχολικό έτος 2009-2010. Το εκπαιδευτικό λογισμικό και το διδακτικό υλικό βρίσκεται αναρτημένο στη διεύθυνση: http://ftp.ntua.gr/pub/ntua/edu/